تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, خبر
شماره : 9188
تاریخ : 24 آبان, 1400 :: 15:51
جای خالی سلیقه‌های متنوع در شورای پروانه نمایش

سینما مثبت: امروز با پیشنهاد رییس سازمان سینمایی، اعضای جدید شورای پروانه نمایش معرفی شدند. نکته قابل تامل در این فهرست محدود بودن اعضای شورا به سلایق و دیدگاه‌هایی خاص و عدم حضور سلیقه‌های متنوع در این شورا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری- تحلیلی سینمامثبت، شورای پروانه نمایش به زبان ساده مجموعه‌ای از افراد متخصص در حوزه سینما هستند که درخصوص نمایش یک اثر سینمایی تصمیم می‌گیرند. یک شورای پروانه ساخت نیز وجود دارد که نسبت به ساخت یا عدم ساخت آثار تصمیم می‌گیرند و اعضای آن چندی پیش منصوب شدند. حالا در شورای جدید پروانه نمایش این چهره‌ها حضور دارند:

ناممعرفی
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمیرئیس سازمان تبلیغات اسلامی
محمدحسین نیرومندمشاور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
بیژن نوباوهنایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
 پژمان لشگری‌پورتهیه کننده سینما و نماینده شورای پروانه ساخت
پرویز شیخ طادیکارگردان سینما
سعید مستغاثیمنتقد، نویسنده و نماینده شورای پروانه ساخت
رضا شاکریمدیر دفتر عبدالعلی علی عسگری مدیر پیشین صدا و سیما  
جواد رمضان‌نژادرئیس مرکز سیما فیلم  
سهیلا صادقیاستاد دانشگاه و چهره اصولگرا  

هر هفت چهره معرفی شده با جریان اصولگرایی پیوند دارند و هرچند این دولت «دولت اصولگرایان» است اما از جهت احترام به سلائق مختلف بهتر بود حداقل یک چهره میانه رو – نه الزاما اصلاح طلب – نیز عضو این شورا می‌بود. حضور سه عضو شورای پروانه نمایش نیز در این فهرست قابل تامل است و بهتر بود شورا از ظرفیت افراد و سلیقه‌های دیگری نیز در این ترکیب استفاده می‌کرد. حضور رییس مرکز سیما فیلم نیز در این شورا جای سوال و تعجب دارد و البته مشخص نیست به چه دلیل نام رییس دفتر سابق رییس صدا و سیما در این فهرست قرار دارد حال آنکه قطعا گزینه‌های بهتری نیز برای حضور در این شورا می‌توانست باشد.

پیشتر انتخاب حبیب ایل بیگی به عنوان معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و مهدی آذرپندار به عنوان سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران نیز با انتقادهایی مواجه شده بود.

در دولت سیزدهم این افراد عضو شورای پروانه نمایش بودند:

سید مهدي خاموشي،حسن خجسته،محمد احساني زاده،امیر خوراكیان،محمد علي حسین نژاد،شهاب اسفندياري،کمال تبریزی،مجید رضا بالا و حسین کرمی

مطالب مرتبط:

سینمایی نویسان در شورای پروانه ساخت

© 2021 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.