تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, تلویزیون
شماره : 7570
تاریخ : 1 دی, 1399 :: 14:36
به جای فردوسی پور شما عادل باشید

سینما مثبت: برگزاری بازی فوتبال میان تیم پیروزی و اولسان هیوندایِ کره جنوبی در کشور قطر و گزارش این بازی در صفحه اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور عادل فردوسی پور، بار دیگر فضای بحث و گفت و گویی میان اهالی رسانه و مردم را فراهم آورد که البته این بحث با فرا رسیدن شب یلدا فروکش کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری ـ تحلیلی سینما مثبت، برخی موضوع ها در فرهنگ سیاسی ـ اجتماعی جامعه ایران به نماد تبدیل شده است. عادل فردوسی پور هم یکی از چهره هایی است که طرفداری یا مخالفت با وی، معنا و مفهوم خاصی در فضا مجازی دارد. حالا گزارش بازی اخیر توسط وی و همچنین تعداد اندک دنبال کننده های این صفحه که به زیر یک میلیون نفر هم نرسید، بهانه ای شد تا برخی افرادی که این روزها در مسوولیت های سیما تکیه کرده و به واسطه گروه جدید بَر سر کار هستند، ساز عدم محبوبیت برای فردوسی پور کوک کرده و او را گزارشگری کم اهمیت جلوه بدهند.

فتح سنگر به سنگر خاکریزهای پُرسود

گروهی که این روزها در پست های مدیریتی چند شبکه خاص تکیه زده اند، قطعا افرادی تیزهوش و دانا هستند! جریانی که تا اوایل دهه نود جزو مخالفان و منتقدان سرسخت تلویزیون بودند و برای حمله به تلویزیون، زنجیره ای از رسانه ها را در جلسات کاری به صرف صبحانه هدایت و مشخص می کردند در هفته آینده به کدام سریال از چه زاویه ای حمله شود، به مرور و طی یک برنامه توانستند تلویزیون را وادار به پرداخت سهم آن ها نماید! حالا قرار گرفتن آن ها در مسوولیت هایشان نه به دلیل تجربه و دانش بلکه صرفا بر اساس یک برنامه ریزی برای فتح خاکریزهای فرهنگی بوده و البته به این نکته هم دقت داشته اند که برای تصرف خاکریزهایی برنامه ریزی کنند که اولا منابع مالی خوبی داخل آن هاست و ثانیا از گزند حسابرسی،نقد، بررسی و زیر ذره بین افکار عمومی بودن در امان است. به همین دلیل آن ها تمایلی به بنیاد سینمایی فارابی،انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موسسه رسانه های تصویری و مجموعه نهادهای مشابه نداشتند اما به تلویزیون و نهادی هنری دیگری که در همه زمینه ها فعال است و یک وزارت ارشاد موازی محسوب می شود، علاقه نشان دادند و به مرور تمامی خاکریزهای پیش رو را تصرف کردند. در نظر داشته باشید که تلویزیون از این منظر مورد علاقه این گروه است که می توانند در آن آزمون و خطاهای فراوانی مرتکب شوند، افراد کم تجربه را در مسوولیت های مهم قرار دهند، هزینه های عجیب و غریب کنند و به هیچ کس هم پاسخ ندهند. دقت کنید که در تلویزیون همه چیز مبهم است و مشخصا آیا به خاطر دارید تا به حال این رسانه مثلا هزینه های تولید یک سریال را به شکل شفاف اعلام کرده باشد؟!

مزاحمت های فردوسی پور برای تیم جدید

نکته قابل تامل این است که در خاکریزهای تصرف شده توسط افراد مذکور، پیشتر نیروهایی به صورت سنتی حضور داشتند که بعضا دارای قابلیت های جدی و مهمی بوده اند. این نیروها طبق قاعده جاری یا باید تسلیم متصرفان خاکریزها شوند یا قلع و قمع شوند! عادل فردوسی پور در دسته دوم قرار گرفته و به هر قیمتی حذف شده و حالا که ماجرا بیخ پیدا کرده و عزیزان فوق متوجه شده اند شبکه داری کار سختی است و شبکه ای با مخاطب فراوان به رتبه های پایین تر سقوط کرده، داستانی تکراری فضای مجازی و چربیدن زور آن بر تلویزیون را سر زبان ها انداخته اند تا طول مدیریت خود را در رسانه طولانی تر کرده و همچنان از مواهب این حضور بهره ببرند. در چنین شرایطی حضور فردی مانند فردوسی پور که شخصیتا فردی چموش تلقی می شود! مایه دردسر است. عادل فردوسی پور توسط این جریان حذف شده اما چهره بهتری جایگزین او نشده است. حالا هم که او مفری پیدا کرده تا در فضای مجازی بدون واسطه با مردم مواجه شود، آمار 800 هزار فالوور صفحه مذکور و آمار بالای دنبال کننده چند اپکلیشن را برجسته سازی کرده و اعلام می کنند سر و صدای هواداران عادل و هیاهویشان با واقعیت فاصله دارد و آمار اینستاگرام حتی به یک میلیون هم نرسیده و... این جریان واقعا توقع دارد مردم برای ابراز علاقه به مجری محبوب خود چه کنند؟ بریزند توی خیابان یا راهپیمایی برگزار کنند؟! اصلا اگر تعداد مخالفان بیشتر بود آیا واکنش دیگری از سوی شما اعلام می شد جز اینکه:800 هزار فالوور با 70 میلیون ایرانی فاصله زیادی دارد!

محصولات تولیدی شما چه میزان دنبال کننده داشت؟

عادل فردوسی پور مجری ضعیف و کارنابلدی است و اساسا برخلاف اسمش هیچ عدالتی ندارد اما شما عادل باشید و بگویید آیا همین مجری که بهرحال 800 هزار دنبال کننده داشته، به اندازه این میزان محبوبیت در رسانه شما جایگاهی دارد؟

به جای فردوسی پور شما عادل باشید و بگویید قرار گرفتن در موقعیتی که امروز در آن هستید تا چه حد مرهون توانایی و تخصص شماست و اگر با شیوه ذکر شده سنگرهای تلویزیون را تسخیر نمی کردید، به جز برنامه خنداونه و مسابقه های مبتذل تلویزیونی امکان داشت در جای دیگری از تلویزیون دیده شوید چه برسد به اینکه مسوولیت های مهم ترین شبکه تلویزیون را بر عهده بگیرید؟

به جای فردوسی پور شما عادل باشید و بگویید نهایت محصول تولیدی شما در سایت های بی نام و نشانی که تا همین چند سال پیش به صورت گروهی و فله ای به تلویزیون حمله می کردند تا کوچک ترین ایراد یک سریال را پیراهن عثمان کنند، چند برابر این 800 هزار فالوور مخاطب داشته است؟

به جای فردوسی پور شما عادل باشید و بگویید درآمد شما حلال است؟

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.