تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, خبر
شماره : 7167
تاریخ : 5 مرداد, 1399 :: 19:35
در پروانه بازی سازمان سینمایی بیخبران حیرانند!

سینما مثبت: فیلمسازی بر اساس فرمولی که در ایران از سوی سازمان سینمایی ترویج می شود، مدت هاست در دنیا به پایان رسیده و فیلم سازان به جای دریافت مجوز از دولت برای ساخت فیلم، در مسیرهایی شفاف و مشخص قدم برمی دارند. در شرایطی که صدور مجوز همچنان به عنوان یک اهرم در دست دولت است، اعطای مجوز کارگردانی به یک چهره اینستاگرامی به موضوعی مهم تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری ـ تحلیلی سینما مثبت، در طول سال های گذشته علاقه مندان به دریافت مجوز کارگردانی با انواع و اقسام مسیرها و دست اندازها مواجه شده اند. از دریافت توصیه نامه گرفته تا ساخت فیلم کوتاه و دستیاری کارگردان ها، همه و همه موانعی بوده که از سوی معاونت سینمایی و سازمان سینمایی پیش پای فیلم سازان قرار داده شده تا اصطلاحا از ورودی حوزه فیلم اولی کاسته و این بخش کنترل شود. البته کارگردانی فیلم و سریال دارای شان و منزلت خاصی نیز هست و به واسطه آنکه کارگردان به عنوان راس گروه فیلمسازی در مسیر ساخت فیلم مورد توجه رسانه ها قرار می گیرد، شخصیتی فرهنگی پیدا می کند، امکان رشد سریع دارد و...، همواره حساسیت خاصی نسبت به آن وجود دارد و کارگردان های مختلف سینمای ایران، خاطرات فراوانی دارند از احضار به حراست بابت اینکه چرا در فلان جشنواره با فلان فیلمساز زن دست داده اند، چرا به میهمانی رفته اند، چرا عکس خانوادگی آن ها به بیرون درز کرده و.... در واقع بخش سینمایی وزارت ارشاد در طول سال های گذشته به شکلی سفت و سخت در حال صیانت از شان و منزلت سینماگران ـ در بخش هایی مانند کارگردانی،تهیه کنندگی و بازیگری ـ بوده و حالا ناگهان خبر می رسد رفتاری از جنس قِر کمر و نظربازی و داف بازی که می تواند انتشار عکس یا تصویری از آن باعث ممنوع شدن فعالیت یک کارگردان یا سینماگر شود، از سوی شورای پروانه ساخت نادیده گرفته شده و به صاحب یکجای تمامی این رفتارها  که عکس و فیلم آن هم در فضای مجازی منتشر شده پروانه کارگردانی داده می شود!

برای چنین اتفاقی چند علت می توان در نظر گرفت: یا اعضای شورای پروانه ساخت آنقدر سنتی و قدیمی هستند که با چنین مباحثی آشنایی ندارند یا اینکه در صدور پروانه کارگردانی برای چنین فردی، منافعی وجود دارد که در بخشی از آن ـ مانند مشاوره فیلمنامه،مشاوره کارگردانی و... ـ بخشی از اعضاء شورا شریک هستند و زمان زیادی طول نخواهد کشید که واقعیت این ماجرا مشخص شود و البته هرآنچه در پس این ماجرا باشد، چیزی از مسوولیت حسین انتظامی به عنوان رییس سازمان سینمایی در این میان کم نمی کند. سینما مثبت آماده انعکاس دیدگاه اهالی سینمای ایران درباره این خبر است.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.