تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, خبر
شماره : 10369
تاریخ : 3 مرداد, 1401 :: 11:21
علت غیبت ضرغامی در سفر خزاعی به بغداد

سینما مثبت:طبق اعلام روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی در سفری سه روزه به بغداد که به دعوت وزارت فرهنگ و جهانگردی این کشور صورت گرفته تفاهم‌ نامه‌ای را با وزیر فرهنگ و گردشگری عراق امضا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری – تحلیلی سینمامثبت، سفر رییس سازمان سینمایی به عراق همزمان شده با رویدادی سینمایی که توسط حوزه هنری در بغداد برگزار می‌شود.در این رویداد سه فیلم مدیترانه،هناس و ماجرای نیمروز نمایش داده می‌شود؛ فیلم‌هایی با نگاه عمدتا سیاسی که برخی از آن‌ها مانند «هناس» در ایران هم مشتری ندارند و برای جذب تماشاگر برای آن‌ تهیه کننده مجبور به برگزاری اکران رایگان و توزیع بلیت رایگان است! نکته تاسف برانگیز این اکران هم این است که در هیچ خبری – حتی خبر منتشر شده از سوی سازمان سینمایی – به اسامی فیلم‌های کوتاه به نمایش درآمده در این رویداد اشاره نشده است و البته منطقی‌تر بود به جای عبارت «هفته سینمای ایران در بغداد» از عبارت «هفته فیلم حوزه هنری» استفاده می‌شد والا سینمای ایران ظرفیت‌های مشترک فراوانی با عراق دارد که می‌شد با نمایش آن‌ها در این رویداد فضایی جذاب ایجاد کرد. ظرفیت‌هایی مانند فیلم‌های: گیلانه،طبل بزرگ زیر پای چپ،آثار حاتمی کیا و حتی فیلم‌های طنز سینمایی.

علت غیبت ضرغامی

میزبان این رویداد «وزارت فرهنگ و جهانگردی» است و ما در ایران وزیر میراث فرهنگی و گردشگری داریم: عزت الله ضرغامی! عدم دعوت از ضرغامی در این دیدار این احتمال را تقویت می‌کند که رابطه میان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با محمد مهدی اسماعیلی وزیر ارشاد -که او نیز به همراه خزاعی در این سفر حضور دارد – چندان حسنه نیست!

برای این سفر اهداف مختلفی در نظر گرفته شده و البته طبق معمول در مراوده با کشور عراق، ایران سرویس دهنده و عراق سرویس گیرنده است! کاش مسوولان سازمان سینمایی دقیقا توضیح دهند که فایده این ارتباط چیست و از ناحیه سینمای عراق دقیقا چه منفعتی نصیب سینمای ایران خواهد شد؟ آیا در نهایت قرار است ایران خدمات مختلفی به عراق ارائه کند و در نهایت هم این کشور در بزنگاه‌های مختلفی که منافعش ایجاب می‌کند در عرصه فرهنگ و هنر نیز مانند اقتصاد و سیاست به ایران پشت کند و در کنار عربستان سعودی و ترکیه و کشورهای دیگر بایستد؟

عدم وجود پرچم ایران

نکته قابل تامل دیگر عدم وجود پرچم ایران در دیدار خزاعی با مسوولان عراقی است. مطابق تصویر منتشر شده عراقی‌ها در این دیدار نه تنها پرچم ایران را در محل ملاقات قرار نداده‌اند بلکه از رییس سازمان سینمایی با لیوان یکبار مصرف پذیرایی کرده‌اند! حال آنکه مطابق تصاویر منتشر شده از حضور چندی پیش هیات عراقی در ایران، در زمان دیدار پرچم هر دو کشور روی میز بوده و پذیرایی شکیل‌تری هم از هیات عراقی صورت گرفته است.

سینما مثبت آماده انعکاس دیدگاه‌های افراد،سازمان‌ها و نهادهایی است که نام آن‌ها در این مطلب آمده  است.

نویسنده: رضا استادی

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.