تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, فرهنگ و جامعه
شماره : 10098
تاریخ : 22 اردیبهشت, 1401 :: 1:48
حذف نان و تغییر سبک زندگی مذهبی

سینما مثبت: با اجرای برنامه حذف یارانه‌ها که البته هنوز هم ابعاد و جزییات آن کاملا مشخص نیست،شرایطی پیش خواهد آمد تا «نان» به عنوان یکی از اقلام اصلی سفره مردم با محدودیت‌های مختلفی مواجه گردد و احتمالا این مساله تاثیری عمیق بر سبک زندگی مردم خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری- تحلیلی سینمامثبت، برگزاری مراسم‌های مذهبی مانند: زیارت عاشورا، دعای ندبه، سفره حضرت اباالفضل (ع) و... علاوه بر جنبه‌های معنوی، به واسطه پذیرایی و ارائه اقلامی خوراکی نظیر: حلیم، آش و... نشانه‌ای از روحیه سخاوت‌مندی مردم نیز هست و در تمامی این موارد «نان» یکی از اقلام مهم سبد پذیرایی مومنان از یکدیگر است.

اعلام اجرای طرح حذف یارانه نان و خبر کارتی شدن آن به قدری با شتاب صورت گرفته که گویی خود مسوولان نیز درک روشنی از این مساله ندارند و قصد دارند بر اساس رفتار مردم برنامه ریزی کرده و برنامه مورد نظر خود را پیش ببرند. در چنین شرایطی که خبر از محدودیت بر تعداد نان‌هایی که هر فرد می‌تواند بخرد شنیده می‌شود؛ این سوال مطرح می‌شود که در مراسم و مناسک مذهبی عرضه نان چگونه خواهد بود؟آیا سهمیه نان قابل ذخیره کردن است؟ آیا عرضه نان با قیمت آزاد باعث نمی‌شود تا هزینه برگزاری چنین مراسم‌هایی افزایش یابد به گونه‌ای که بانی مراسم مثلا اعلام کند: لطفا نان خود را به همراه خود بیاورید! آیا اعتبار کارت‌های نان قابل انتقال است و مثلا می‌توان اعتبار را کارت به کارت کرد؟‌

این‌ موارد و دهها نکته دیگر نشانه‌ای از تغییر سبک زندگی در دوره‌ای است که مشکلات اقتصادی دهها مساله و موضوع را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

نویسنده: محمد رضا جهانگیر

© 2023 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.