تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, یادداشت
شماره : 10094
تاریخ : 21 اردیبهشت, 1401 :: 23:18
چرا فیلمسازی یواشکی جذاب است؟

سینما مثبت: چند روز قبل رییس سازمان سینمایی در سخنانی از مهلت سیزه روزه به فیلمسازانی خبر داد که آثار سینمایی بدون مجوز ساخته‌اند و حالا فرصت دارند تا برای کسب مجوز نمایش اقدام نمایند. این اظهارات در حالی بیان شده که فیلمسازی بدون مجوز دلایل گوناگونی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری تحلیلی سینمامثبت،خزاعی در صحبت‌های خود به این مساله اشاره کرده که طی ملاقات‌های متعددی که با افراد مختلف و اصناف سینمایی داشته متوجه شده تعدادی از فیلمسازان بدلایلی همچون تعطیلی شوراهای فیلمسازی در زمان تغییر و تحول و استقرار دولت سیزدهم، عدم توافق با اتحادیه تهیه کنندگان جهت مجوز تهیه کنندگی و سایر دلایل اقدام به تولید فیلم سینمایی کردند که بدیهی است این امر در تضاد و مغایرت کامل با آیین نامه و دستور العمل‌های اجرایی تولید و نمایش آثار سینمایی سازمان بوده و موجب از بین رفتن سرمایه و زحمت عوامل فیلمسازی خواهد شد.

در کنار این دلایل یک دلیل مهم و جدی هم برای ترغیب فیلمسازان به ساخت آثار بدون مجوز وجود دارد و آن هم شرایط بسیار سخت و دست و پاگیر فیلمسازی است به نحوی که متاسفانه بسیاری از سازمان‌ها و نهادها حتی با داشتن مجوز، فیلمسازان را برای مدت زمانی طولانی سرگردان کرده و استفاده از فضاهای در اختیار آن‌ها برای فیلمسازی باعث می‌شود تا با ایجاد نوعی انحصار مانع از کار فیلمسازان شوند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که فیلم‌برداری در همین مکان‌ها با استفاده از تجهیزات فنی جدید و به صورت دوربین مخفی بسیار آسان و راحت است و پس از نمایش نیز همان سازمان و مجموعه‌ای که درخواست مجوز رسمی داشته، با دیدن تصاویر ضبط شده به صورت غیر رسمی واکنشی نشان نمی‌دهد زیرا این مساله باعث ریخته شدن آبروی خودش خواهد شد!

طبق اطلاعات ارائه شده به سینما مثبت به دلیل وخامت أوضاع و تاخیرهای طولانی سازمان‌ها در بررسی درخواست‌های فیلم‌برداری و بعضا درخواست‌های نامتعارف مالی، برخی دست اندرکاران این سازمان‌ها به فیلمسازان پیشنهاد می‌دهند که فیلم‌برداری مورد نظر خود را به صورت دوربین مخفی انجام دهند تا گرفتار دردسرهای آن سازمان نشوند.

سینمامثبت امیدوار است رییس سازمان سینمایی نسبت به اصلاح این رویه‌های سختگیرانه نیز اقدام نماید تا فیلمسازان با تمایل بیشتری نسبت به ساخت آثار مجوزدار اقدام نمایند.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.