تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, خبر
شماره : 9927
تاریخ : 4 فروردین, 1401 :: 19:04
سازمان سینمایی و جنبش metoo#

سینما مثبت: انتشار برخی مطالب در فضای مجازی درباره اتفاق‌های حاکم بر پشت صحنه سینمای ایران در فضای مجازی درخصوص آزار و اذیت زنان این سوال را برای اهالی سینما مطرح می‌کند که سازمان سینمایی و مشخصا بخش حراست این مجموعه و یا نهادهای صنفی نظیر خانه سینما چه مسوولیت و وظیفه‌ای برای صیانت از سینمای ایران به عهده دارند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری – تحلیلی سینمامثبت، در سال‌های اخیر فضای سینمای ایران مبتلا به أنواع و اقسام پول‌های آلوده شده و با جولان چهره‌های مشکوک اقتصادی و همچنین برخی حواشی نظیر: خرید و فروش نقش و تقسیم مسوولیت‌ها در میهمانی‌های خصوصی این عرصه به فضایی آلوده تبدیل شده است. حالا در ادامه metoo# که در سینمای هالیوود آغاز و حالا به ایران نیز رسیده، گهگاه برخی از عوامل سینمای ایران به افشای آزارهای جسمی و بعضا جنسی در پشت صحنه سینمای ایران می‌پردازند و متاسفانه بخش‌های زیادی از این روایت‌ها برای افرادی که چند سالی در این حوزه فعالیت کرده و شناختی نسبی از معدود سینماگران آلوده داشته باشند کاملا منطبق بر واقعیت است.

اخیرا یکی از خانم‌های فعال در پشت صحنه سینمای ایران با انتشار مجموعه مطالبی در صفحه شخصی خود در توییتر به آزار و اذیت صورت گرفته توسط یک بازیگر نسبتا چاق! در پشت صحنه فیلمی سینمایی پرداخته است؛فیلمی که هرچند «بی نام» است اما برای مخاطبان سینمای ایران شناخته شده است. این دستیار کارگردان شرح داده که چگونه یک بازیگر مطرح سینمای ایران در پشت صحنه فیلم مشروب می‌نوشیده تا حس و حال مناسب برای ایفای نقش داشته باشد و سر صحنه ادرار می‌کرده و...

نکته تاسف آور درباره چنین اتفاق‌هایی این است که در فضای بی در و پیکر سینمای ایران أساسا به چنین مباحثی رسیدگی نمی‌شود و هیچ بخشی علاقه‌ای به رسیدگی به تخلفات اخلاقی اهالی سینما ندارد. طبق اطلاعات رسیده به سینمامثبت ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ یکی از اهالی سینما از فردی به واسطه رفتار غیراخلاقی او شکایتی تسلیم سازمان سینمایی نمود که این شکایت به خانه سینما ارجاع شد و تاکنون حتی مراحل مقدماتی رسیدگی به این شکایت نیز رخ نداده اما در حرکتی موازی طرح این شکایت در دستگاه قضایی منجر به صدور کیفرخواست برای فرد خاطی شده و پرونده این تخلف در آستانه صدور رای است!

سینما مثبت امیدوار است مسوولان جدید سازمان سینمایی با اهتمام به سلامت سازی فضای اخلاقی حاکم بر سینمای ایران مانع از گسترش چنین رفتارهایی شوند زیرا بخشی از وقاحت افراد متخلف در این حوزه از آنجا نشات می‌گیرد که یقین دارند هیچ‌گاه به چنین شکایت‌هایی در چهارچوب رویه‌های حاکم بر سازمان سینمایی و خانه سینما رسیدگی نمی‌گردد.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.