تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, جشنواره چهلم فیلم فجر, خبر
شماره : 9885
تاریخ : 3 اسفند, 1400 :: 14:21
یک رفتار حرفه‌ای از سوی انجمن منتقدان

سینما مثبت: انجمن منتقدان سینمایی ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار صیانت از جشنواره فیلم فجر در مقابل کشمکش‌های سیاسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری- تحلیلی سینمامثبت،انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به عنوان تشکلی تاثیرگذار در حوزه سینما پس از بروز بحث و جدل‌های فراوان درخصوص جشنواره فیلم فجر امسا لبا صدور اطلاعیه‌ای مهم از همه جناح‌های درگیر تقاضا کرد تا «جشنواره و سینمای ایران را وارد داستان‌ها و کشمکش‌های سیاسی، باندی و گروهی خود نکنند.»

متن بیانیه بدین شرح است:

چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار شد که مسئولان کوشیده بودند تا حد ممکن از پیش آمدن هر مساله‌ای پیشگیری شود. این، جشنواره ملی و مهم و ارزشمند کشور ما در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است که هر ساله در فضایی سرشار از شور، طراوت و سازندگی و نقش‌دهندگی به آینده نسل‌های جدید برگزار می‌شود و تمامی طیف‌های فرهنگی و هنری این سرزمین بیش و کم در آن نقش دارند و این فضا را بی‌همتا می‌کنند.

هر ساله در پایان جشنواره، منتقدان جدی، ارزیابی‌ها و نقدهای خود را پس از پایان آن ارائه می‌دهند و محصولات سینمای کشور را در سنجه خود می‌برند و روند رو به رشد این سینما نشان می‌دهد که هم سینما از این آرا و نظرات درست و منطقی استقبال می‌کند، هم جامعه‌ هدف، پیگیر ارزیابی‌های حقیقی کارشناسان شناخته‌شده خود است.

و راه و روش نقد علمی و درست و جامع بر سینمای کشور ناهموار و چرکین شد.

بر همگان واضح و مبرهن است که درجه تکریم و اهمیت دادن به شئونات اخلاقی نزد جامعه و صنف سینمایی کشور در همه موارد و زمینه‌ها بالاست، و سینماگران و هنرمندان سرافراز کشور، خاستگاه اجتماعی ویژه‌ای نزد آحاد مردم عزتمند ایران دارند و در حداقل‌ترین شکل، به همان حد متعین و جاری جامعه پایبندند. بنابراین می‌توان درک کرد که دخالت‌ها و حرف‌های نادرست افراد ناشناس که حضور تعدادی از سینماگران را در جشنواره فجر مورد اشاره قرار داده و کلیت این سینما را هدف قرار می‌دهند، مانند همیشه خاستگاهی جز کسب قدرت ندارند و شوربختانه این‌که هر بار با پنهان شدن پشت مسائل ارزشی و سوءاستفاده از حساسیت‌های جامعه، مقاصد نامیمون خود را پیش می‌برند.

مهمانان ناخوانده ناشناس!

مستدعی‌است جشنواره و سینمای ایران را وارد داستان‌ها و کشمکش‌های سیاسی، باندی و گروهی خود نکنید، زیرا بهره‌ای نمی‌برید. این عرصه را به اهلش و به متخصصانش واگذارید. زیرا اگر سینمای ایران را می‌شناختید که می‌باید از بانوان و مردان ارزشمند این سینما که هنوز با همه مشکلات (در همه ادوار این تاریخ چند دهه‌ای و در دو سال گذشته پاندمی کرونا) جان‌شان را در طبق اخلاص گذاشته‌اند و برای اعتلای هنر سینما در این مملکت بیدار و کوشا هستند و جانفشانی می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌کردید نه این‌که با این‌همه گرفت و گیر اقتصادی و معیشتی و غیره، با ناآگاهی و الفاظ ناشایست، و یا با بیان سلیقه‌های فرتوت و غیرمردمی‌تان، هنرمندان این سرزمین را از کار خود دلسرد کنید.

هشدار! که ما کپی نیستیم و همه نمی‌توانیم شبیه هم و در اندازه و قواره‌ای که شما می‌خواهید باشیم! ما با هم و اما متفاوتیم و همه، اهالی این‌جا.

بدانید که تصرف در سینما کار هر کسی نیست و سینمای پرافتخار ایران هم فراتر از آن چیزی است که تصورش را کرده‌اید.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.