تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, خبر
شماره : 8686
تاریخ : 10 مرداد, 1400 :: 15:43
شهرداری هم وارد مسابقه ساخت فیلم درباره شهید سلیمانی شد

سینما مثبت: کمتر از دو سال از شهادت مظلومانه سردار قاسم سلیمانی می‌گذرد و در این مدت بارها و بارها از زبان افراد و گروه‌های مختلف اخباری درباره ساخت فیلم یا سریال بر أساس زندگی این شهید بزرگوار منتشر شده و حالا در تازه ترین خبر یکی از زیر مجموعه‌های شهرداری تهران نیز وارد این رقابت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری – تحلیلی سینما مثبت،‌ ساخت فیلم و سریال بر أساس زندگی شخصیت‌های معاصر همواره یکی از دغدغه‌های اهالی سینما و تلویزیون بوده اما متاسفانه به دلیل شتاب‌زدگی در این امر و اختصاص بودجه‌های اندک و در انحصار بودن ساخت این آثار، تولید چنین سریال‌ها و فیلم‌هایی معمولا نتایج کیفی به دنبال نداشته و بر أساس همین سابقه خانواده بسیاری از شهدای بزرگوار هیچ گاه اجازه ساخت فیلم و سریال بر أساس زندگی عزیزانشان را نداده و نمی‌دهند.

مشخصا از زمان شهادت سردار سلیمانی بارها و بارها اخباری درخصوص ساخت فیلم و سریال درباره زندگی ایشان منتشر شد حال آنکه سریال سازی «خُم رنگرزی» نیست که به یکباره بتوان سریال یا فیلمی با این درجه از حساسیت تولید کرد ضمن آنکه زندگی شخصیت‌هایی مانند سردار سلیمانی یک پیش نیاز جدی به نام «دفاع مقدس» دارد که تا درباره آن آثار جذاب و باکیفیت تولید نشود و به نسل جوان عرضه نگردد، تولید اثر بر أساس مقطع فعلی زندگی آن‌ها و مشخصا حضور سردار سلیمانی در عرصه دفاع از مردم منطقه مثمر ثمر نخواهد بود.

حالا در تازه ترین رقابت شکل گرفته میان نهادهای مختلف کشور و طبق اعلام خبرگزاری مهر، موسسه تصویر شهر وابسته به شهرداری تهران که وظیفه مشخص و معینی دارد؛ قصد تولید دو فیلم سینمایی با موضوع زندگی مرحوم ابوترابی سید آزادگان و شهید  قاسم سلیمانی را دارد. با توجه به سابقه مدیریت این مجموعه می‌توان از هم اکنون حدس زد که تولید احتمالی این فیلم‌ها به کدام کارگردان واگذار می‌شود اما مساله مهم این است که تصویر شهر به عنوان موسسه‌ای که متولی ساخت فیلم درباره موضوع‌های شهری است تا چه اندازه به وظایف خود در این حوزه عمل کرده که حالا بخواهد وظیفه و ماموریتی فرا دستگاهی را مورد توجه قرار دهد؟! آیا جز این است که هر فیلمسازی که در طی این سال‌ها به این موسسه مراجعه کرده عبارت «بودجه نداریم» را شنیده و حالا آیا روا است که با وجود موسسات قدرتمندی همچون «سازمان اوج» و «انجمن سینمای دفاع مقدس» که وظیفه ذاتی‌اشان ساخت چنین آثاری است؛ شهرداری بودجه‌ای که باید به ساخت فیلم کوتاه و مستند اختصاص داده شود را یکجا صرف تولید دو اثر گرانقیمت کند و احتمالا هم نتیجه آنچه که باید از آب در نیاید؟! اگر موسسه تصویر شهر چنین مسوولیتی را برای خود تعریف کند پس ساخت فیلم درباره مسائل شهری به عهده کدام نهاد و مجموعه خواهد بود؟ و البته همین رقابت بر سر ساخت فیلم درباره زندگی این شهید خود دلیلی موکد بر مظلومیت ایشان است که تا زمان حیات گمنامی را به هر چیز دیگری ترجیح می‌داد و همواره از دوربین گریزان بود. امیدواریم قصه ساخت این فیلم‌ها تبدیل به ماجرای ساخت تندیس‌های بی کیفیت و به دور از شان آن شهید بزرگوار نشود. قطعا درباره زندگی این شخصیت باید یک فیلم باکیفیت توسط یک کارگردان شاخص ساخته شود نه اینکه هر مجموعه‌ای برای پروپاگاندای خود اقدام به انتشار اخباری از این دست کند.

سینما مثبت آماده انعکاس دیدگاه‌های افراد،سازمان‌ها و نهادهایی که نام آن‌ها در این مطلب آمده درباره مطلب مذکور است.

© 2022 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.