تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا استادی
حوزه : اسلایدر, تلویزیون, خبر
شماره : 7620
تاریخ : 10 دی, 1399 :: 13:41
کشتی سواری میلیاردی سلمان فارسی در اوج فناوری های ساخت فیلم

سینما مثبت: حدود دو دهه از آغازساخت سریال تلویزیونی مختارنامه می گذرد. در این دو دهه دنیا شاهد تحولات عظیمی در حوزه تصویر بوده که بخش هایی از این تحول نیز به کشورمان ورود پیدا کرده است. در چنین شرایطی یکی از سریال های تاریخی و مهم تلویزیون به جای همراه شدن با تحولات فنی، اصرار دارد تا به شیوه های رایج فیلمسازی در دهه های 50 و 60 هالیوود تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خبری ـ تحلیلی سینما مثبت، چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه تصویربرداری فصل دریایی‌ سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری در شاهرود آغاز شده و برای این منظور دو کشتی ساخته و البته تصاویر حاکی است دریاچه ای هم برای کار ساخته شده و تمامی این ساز و برگ با حضور تعدادی از مدیران مرکز سیما فیلم مورد افتتاح واقع شده و احتمالا مدیران مذکور هم از دیدن این حجم کشتی و دریاچه ساختن وسط منطقه کویری و خشک شاهرود بر سر ذوق آمده و اقدام به اطلاع رسانی درباره آن کرده اند؛ غافل از اینکه سال هاست حتی فیلم هایی با پروداکشن بزرگ از جنس ارباب حلقه ها نیز دیگر به سراغ ساخت و سازهای واقعی نمی روند با حضور در استدیو تمام بخش های فیلم را ثبت و ضبط می کنند.

البته در تصاویر مشاهده شده از سریال مذکور، بخش هایی پوشیده شده با پرده سبز دیده می شود که حاکی از وجود حداقلی از جلوه های ویژه در تصویر است اما این سوال پیش می آید که بودجه احتمالا چند میلیاردی که صرف این ساخت و ساز و درست کردن دریاچه شده، چرا با وجود پیش تولید بسیار طولانی این سریال و رفت و آمد تیم سازنده به کشورهای مختلف، صرف استخدام تیم های فنی فعال در حوزه جلوه های ویژه نشده تا هم کیفیت کار بالا برود و هم اینکه کارگردان ارزشمندی مانند میرباقری، در زمان کوتاه تری این سریال را به پایان برساند و به سراغ ایده های دیگر برود؟!

متاسفانه انحصار فعالیت در سریال های تاریخی و محدود شدن بخش های فنی این آثار به افرادی معدود که عمدتا تحصیل کرده های نیم قرن گذشته در اروپا هستند و دانش خود را هیچ گاه به روز نکرده اند باعث تحمیل چنین هزینه های سنگین و عجیبی به تلویزیون می شود که هم باعث طولانی شدن زمان ساخت و هم عدم تحقق کیفیت فنی روز می گردد.

© 2021 تمام حقوق این سایت برای سینما پلاس محفوظ می باشد.