خونه خالی

مجموعه 14 داستان کوتاه طنز و اجتماعی

نویسنده: رضا استادی

چاپ اول: اردیبهشت 1397

تعداد صفحات: 135 صفحه

قیمت: 12 هزار تومان

ناشر: برکه خورشید

خرید اینترنتی: www.shop.berkekhorshid.ir

تلفن تماس ناشر: 44236358-021

****

دربـــــاره کـــتــــاب:

خونه خالی مجموعه 14 داستان کوتاه طنز اجتماعی است که در قالب یک کتاب گردآوری شده است.

داستان‌های خونه خالی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود نوشته شده است؛ مقطعی که رویدادهایی همچون: گسترش شبکه‌های اجتماعی، شکل‌گیری سبک‌های جدید و خاصی از زندگی شده و پدیده‌هایی مانند: «خیانت»، «ازدواج سفید»، «آزادی‌های یواشکی»، «شکل گیری طبقه نوکیسه»، «زندگی لاگجری» و…. در شهرهای بزرگ گسترش فراوانی یافته است.»

طبقه متوسط در این داستان‌ها نقشی پُر رنگ دارد و تأثیر فناوری بر زندگی شخصیت‌های داستان بسیار پُر رنگ است. به همین دلیل برخی داستان‌ها عناوینی مرتبط با فناوری دارد. مثلاً نام یک داستان «آیفون» است و نقش این گوشی تلفن همراه را بر زندگی یک خانواده روایت می‌کند. در دو داستان دیگر با نام‌های «تغییر وضعیت» و «شیفت دیلیت» هم چنین نگاهی حاکم است.

«این قصه‌ها در سال 1393 و 1394 به صورت نهایی بازنویسی و کامل شد اما سوژه‌های آنها حدفاصل اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود شمسی در ذهنم شکل گرفت. قصه‌ها نیز به شدت متأثر از شرایط روز جامعه است. مثلاً قصه‌ای درباره تأثیر فیس بوک بر زندگی یک زن و شوهر است. در قصه‌ای دیگر به مسئله قاچاق پرداخته‌ام. «خیانت» هم دیگر سکه رایج این سال‌ها بوده و نمود فراوانی در سینمای ایران داشته، موضوع یکی از داستان‌های این مجموعه است که البته منظری کاملاً متفاوت دارد. در یکی از داستان‌ها نیز جنون جنسی حاکم بر برخی آدم‌های جامعه و ریشه روانی علاقه آن‌ها به ارتباط‌های افسارگسیخته و نامتعارف به تصویر کشیده می‌شود که از این حیث قصه بسیار تازه‌ای است.»

نثر این داستان‌ها ساده و روان است و مخاطبان گوناگون می‌توانند از خواندن آن لذت ببرند.

طراحی جلد این اثر توسط «سینا روح» در «گروه هنری کاربه» انجام شده است.